Class of 2000

(Local Scholarships are in Purple)

Kalamazoo Valley Baseball Scholarship

Brian Basarabski

GRCC Community Header Scholarship & Liberty Mutual - SADD Scholarship

Carrie Baxter

National Show Horse Finals Scholarship

Brooke Berends

GRCC Minority Scholarship & GRCC John Hanick Foundation Schoarship

Kim Soo Besteman

Principals Leadership Award Daughters of the American Revolution, Award Grand Rapids Press Superstar Senior Award, Wood TV 8 "We Value Youth Award"

Elise Boncher

Louis Armstrong Award for Excellence in Jazz & Caledonia Bands 2000 Scholarship

Scott Brown

Lucky foundation for Soccer Athletes Award

Christopher Cox & Nicholas Zientarski

John Phillip Sousa International Award for Band, Patrick S. Gilmore Award for Excellence in Music Education, Marching Show Concepts Schoarship Robert C. Byrd Honors Scholarship Award, U.S. Congressional Medal of Merit, Central Michigan University Centralis Scholar Award, Alpha Beta Award

Molly Cryderman, Class Validictorian

GRCC Distinguished Scholarship & Caledonia Women's Club Scholarship Literary Circle of Honor

Jessica Curry

Western Michigan University Academic Scholarship

Jenelle Davis

GVSU Award for Excellence

Christina DeVormer & Heather Duffield

Lawrence Technological University Scholarship

Alda Gapi

Farmers Mutual Hall Incurance Co. of Iowa, National FFA Scholarship, Elton Smith Memorial Scholarship

Jake Gerst

Calvin College Presidentail Scholarship

Ryan Hanson

GVSU Trotter Tri-Country Scholarship

Jennifer Heartley

Albion College Webster Schoarship

Bonnie Hickel

Mike Burrill Memorial Scholarship

Steven Homrich & James Sheely

Cornerstone College Basketball Scholarship

Nicholas Jenema

Ferris State University Residential Life Scholarship

Richard Leatherman & Matt VanVelsen

Detroit Free Press Scholar Athlete, University of Michigan Alumni Club of Grand Rapids Scholarship

Joe Lillie

CMU Board of Trustees Honors Scholarship

Kevin Longstreet

GRCC Trustees Scholarship

Jackie Manne

Caledonia Woman's Club Scholarship

Kristin Manning

Robert T. Williams Scholarship

Laura McGilton

West Michigan Merit Award

Sarah Meekhof

Hope College Leadership Service Award, Hope College Alumni Honors Scholarship

Anne Morgan

Reformed Bible College Koorndyk Scholarship, Ralph Keating Award

Jason Nagel

FSU Dean's Scholarship, FSU Honors Prpgram Residential Life Scholarship

Andrew O'Connor

Calvin Honors Scholarship, Outstanding Senior Vocal Music Award, CRC Denom. Grant

Angie Ouwinga

Anderson University Merit Award

Kyle Perkins

Variform Scholarship

Mitch Petz

GVSU Presidential Scholarship and Award for Excellence

Meghann Phillips

Cornerstone Soccer Scholarship

David Schadler

Pace University Trustee Rec. Award, Pace Resident Scholar Award, English Department Award

Christina Scheidel

GRCC Hariet Dively Scholarship

Jared Schut

GRCC Distinguished Student Scholarship

Katrina Schoemaker

GVSU Faculty Scholarship and Award for Excellence

Ryan Slot

North Park University Magnusson Scholarship

Sarah Soper

WMU Academic Scholarship

Blair Spence

GRCC Trustees Scholarship

Jennifer Sutphin

GVSU Tri-Country Scholarship

Lindsey TePastee

College of Wooster Byron E. Morris Scholarship, Grand Valley Soccer Association Scholarship, Mishigan State Premier Soccer League Scholarship, 5th Generation Caledonia Student

Lance VanHaitsma

American Amuets Scholarship

Matthew VanVelsen

WMU Merit Scholarship

Barry VanVokinburg

GRCC Distinguished Student Scholarship

Ryan Vilardi

United States Air Force, ROTC Scholarship Embry-Riddle Aeronautical University Scholarship

Nicholas Wabeke

St. Thomas Aquinas Scholarship

Kelli Wagner

Caledonia Athletic Booster Schoolarship

Rick Leatherman & Kriistin Manning

Patricia Winchester Vanderbilt Scholarship, Caledonia American Legion Post #305 Award

Heather Duffield

Caledonia Community Players Scholarship Drama Award

Angie Ouwinga

Outstanding Senior Athlete

Dan Bloemers & Anne Morgan

GRCC Distinguished Student Scholarship

Jared Schut

Amy Barnaby Scholarship

Amber Moose & Naomi Stewart

Millard Engle Award

Meghan Phillips

Therrian Award

Brandon Furtwangler

CEA Scholarship

Katie Clausen

Theater Technical Award

Mike Dordan

Science Department Award

Elise Boncehr & Joe Lillie

Highland Chrysler Plymouth Jeep Eagle Jay Van Houten of Grand Rapids

Alison Buys, Jennifer Hartley, Joe Lillie & Karly Sarver

Senior Marketing Student

Sarah Meekhof



**Caledonia High School Homepage - http://www2.caledonia.k12.mi.us/senior.html**
This page was last updated on 6/8/00 by mbd